2024.05.15 07:00:00

Mechanicy w fabryce Fiata
17.04.2011 (21:23:29)
Uczniowie  klas II i III Technikum Mechanicznego  5.04.2011 roku zwiedzili fabrykę FIAT AUTO POLAND w Tychach w ramach zajęć ze specjalizacji samochodowej. Tyski Fiat jest to jeden z najnowocześniejszych zakładów na świecie produkujący samochody segmentu A.  Zakład produkuje następujące modele samochodów: Fiat Panda (pierwsza generacja), Fiat 500, Abarth 500, Ford Ka i Lancia Ypsylon.

Fabryka Fiata w Tychach składa się z czterech działów: tłoczni, spawalni, lakierni i montażu. Uczniowie wraz z opiekunami – Arkadiuszem Kruzelem i Michałem Bogackim podczas kilkugodzinnej wycieczki zwiedzili zaledwie dwie hale: spawalnię i montaż.

Obserwowali, jak na spawalni zgrzewana jest cała karoseria samochodu i dopasowywane drzwi, po czym obejrzeli ostatni etap produkcji - dział montażu. Na montażu uczniowie widzieli jak od dołu do karoserii po kolei przyczepiane są kolejne zespoły zarówno przez ludzi, jak i roboty. Spawalnia była już natomiast całkowicie zautomatyzowana, czyli nie było już ręcznego zgrzewania i spawania, wszystko wykonywały roboty – zarówno zgrzewanie jak i spawanie metodą MIG. Ponadto na spawalni uczniowie widzieli pomiarowe maszyny stykowe, mierzące z dokładnością do 0.001 mm, których zadaniem było sprawdzenie dokładności montażu zespawanych elementów karoserii – zgodnie z procesem produkcyjnym.

Ze szczególną uwagą obserwowaliśmy organizację procesu produkcji – relacjonuje wychowawca klasy 2TM Michał Bogacki – zwłaszcza współpracę maszyn i ludzi. W tyskiej fabryce istnieje wiele zrobotyzowanych linii produkcyjnych współpracujących z zespołami ludzi. Zaskoczyło nas tempo pracy i znakomita organizacja. Chodziliśmy z naszym przewodnikiem wytyczonymi ścieżkami, z respektem i obawą patrząc na pędzące z ogromnymi prędkościami wózki widłowe.

Ład w Tychach zalicza się do najlepszych w światowym przemyśle samochodowym – dodaje organizator wyjazdu Arkadiusz Kruzel - m.in. w listopadzie 2010 roku tyski zakład Fiat otrzymał od grupy zagranicznych audytorów certyfikat i prawo do prestiżowego tytułu przedsiębiorstw „Word Class Manufacturing", tj. posiadających i stosujących najlepsze i najskuteczniejsze metody zarządzania systemem produkcyjnym w skali światowej.

Uczniowie naocznie, z zegarkiem w ręku przekonali się, że co 37 sekund linię produkcyjną opuszcza w Tychach jeden samochód. Imponujące były też liczby – fabryka zatrudnia 6 tys. Pracowników, a 97% produkcji przeznaczone jest na eksport do 68 krajów świata.

Obecnie w zakładzie są prowadzone prace nad uruchomieniem linii produkcyjnych Lancii Ypsylon. Uczniowie mieli okazję obserwować pracę ekipy, która montowała nowy model Lancii. Lancia Ypsylon należy do segmentu B, czyli jest samochodem większym od pozostałych produkowanych w Tychach.

Wycieczka była znakomitym uzupełnieniem programu nauczania w zawodzie technik mechanik. Odwoływała się do licznych zagadnień znajdujących się w programie nauczania zawodu, podobnie jak inne wyjazdy do lokalnych przedsiębiorstw mechanicznych organizowane przez nauczycieli przedmiotów mechanicznych. Dała młodzieży ponadto wyobrażenie, z jakimi szerokimi i różnorodnymi możliwościami  wiąże się zdobycie kwalifikacji w tym kierunku.