Bardzo dobry

DANE POCHODZĄ Z GIOŚ

PM10: 6μg/m3
SO2: 6μg/m3
C6H6: 1μg/m3

2024.05.19 12:00:00













Życzenia świateczne
 
"Zawsze ilekroć się uśmiechasz do swojego brata i wyciągasz do niego rękę zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.
Zawsze ilekroć milkniesz by innych wysłuchać, zawsze kiedy rezynujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, zawsze kiedy dajesz odrobinę nadziei załamanym, zawsze kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, zawsze ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie - zawsze wtedy jest Boże Narodzenie".

Matka Teresa z Kalkuty
 

Niech pod świąteczną choinką
znajdzie się radość, szczęście,
życzliwość i wzajemne zrozumienie
 oraz spełnienie wszystkich marzeń  
  w zbliżającym się Nowym Roku.

życzy
całej społeczności ZSO-T

Dyrektor
Joanna Walczak

 
 

List redakcji miesięcznika „Dyrektor Szkoły”
 Drodzy Rodzice, Uczniowie i Pracownicy ZSOT w Lublińcu

Grupa nauczycieli  i pracowników szkoły zgłosiła panią Joannę Walczak do ogólnopolskiego konkursu „Super Dyrektor Szkoły”, który został zorganizowany pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Minione tygodnie upłynęły pod znakiem radości z odniesionego sukcesu, bowiem Pani Dyrektor uzyskała w konkursie specjalne wyróżnienie. Parę dni temu Redakcja ogólnopolskiego miesięcznika „Dyrektor Szkoły” wydawanego przez Wolters Kluwer Sp. z o.o. (największego wydawcę publikacji prawniczych, biznesowych i oświatowych na rynku polskim) przesłała specjalisty list kierowany do Rodziców, Uczniów i Pracowników Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu.

Zachęcamy do lektury: LIST

Wyniki egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe 2014
  Wyniki  egzanimu potwierdzajacego kwalifikacje zawodowe naszej szkoły są bardzo wysokie. Gratulujemy absolwentom oraz dziękujemy nauczycielom za przygotowanie do egzaminu! 

Czytaj więcej...
Wyniki egzaminu maturalnego - 2014
  W tym roku mamy również okazję do świętowania. Zdawalność naszej szkoły przewyższyła zarówno zdawalność w powiecie lublinieckim (najwyższy wynik w województwie śląskim), jak i w województwie i kraju.

Czytaj więcej...
Dlaczego potrzebni są dawcy szpiku kostnego?
05.11.2014 (18:48:42)

Akcja rejestracji odbędzie się 8 i 9-go listopada 2014 r. w godzinach od 10:00 do 16:00 w Galerii Handlowej 11-stka.



Szpik znajduje się w  nasadach kości długich oraz płaskich m.in. miednicy. Stanowi ok. 3% naszej wagi ciała. Odpowiedzialny jest za tworzenie krwinek.
Osoby, które zachorowały na białaczkę czy niedokrwistość mają tylko jeden najbardziej skuteczny ratunek – przeszczepienie zdrowego szpiku od jakiegoś dawcy. Najpierw niszczy się chory szpik biorcy, a następnie wszczepia komórki dawcy, które namnażają się tworząc nową, zdrową  krew.
Gdy jakaś osoba zachoruje, najpierw szuka się dawcy wśród najbliższej rodziny. Niestety jedynie dla 30% pacjentów udaje się znaleźć odpowiednio zgodny szpik. Dalej szuka się właściwego dawcy wśród osób niespokrewnionych, wśród osób z rejestru dawców szpiku kostnego na całym świecie. Szansa, że dwie osoby będą miały identyczne antygeny to nawet 1:25000.  Dlatego potrzebne są tak wielkie ilości rejestrowanych dawców, by znaleźć bliźniaka genetycznego.
Szpik, podobnie jak krew podlega u zdrowej osoby ciągłej regeneracji, więc oddając szpik dawca nic nie traci.
REJESTRACJA DAWCY POLEGA NA WYPEŁNIENIU ANKIETY Z DANYMI OSOBOWYMI I  BEZBOLESNYM POBRANIU WYMAZU PAŁECZKAMI Z UST.
Materiał pobrany jest badany, a jego opis genetyczny trafia do międzynarodowej bazy potencjalnych dawców szpiku. Może okazać się, że nikt z osób potrzebujących przeszczepu nie ma zgodności antygenowej z naszym szpikiem i nigdy nie zostaniemy dawcą. Może być też tak, że ktoś dopiero za 15 lat będzie potrzebował naszego szpiku. Wtedy Rejestr dawców będzie próbował się z nami skontaktować (poprzez dane z ankiety przy rejestracji), by zaproponować nam badania stanu naszego zdrowia i jeśli okaże się to możliwe, zaproszą nas by pobrać szpik. W KAŻDYM MOMENCIE MOŻNA SIĘ WYCOFAĆ. ALE ODBIERAMY WTEDY NADZIEJĘ CHORUJĄCEJ OSOBY NA WYZDROWIENIE I ŻYCIE.
W Europie i na świecie dawstwo szpiku jest honorowe i bezpłatne. Natomiast wszelkie koszty związane z wykonywaniem badań i z ewentualnymi podróżami do ośrodków pobierających materiał przeszczepowy będą zrefundowane. Dawca zostanie również objęty specjalną opieką lekarską zarówno podczas wstępnych badań kwalifikujących do dawstwa, jak i później, po pobraniu materiału transplantacyjnego.
Są dwie metody pobierania szpiku:
  • przy pomocy igły pobiera się ok. 1 litra szpiku z kości biodrowej, a zabieg trwa około godziny i odbywa się w znieczuleniu ogólnym w szpitalu. Szpik dawcy regeneruje się w ciągu kilkunastu dni,
  • metodą leukoferezy, czyli przez wyselekcjonowanie komórek jednojądrowych z krwi dawcy. Krew pobierana jest z jednej kończyny do maszyny separacyjnej i z powrotem płynie do żyły dawcy. Zabieg trwa ok. 4 godzin. Osoba przed oddaniem szpiku metodą leukoferezy bierze wcześniej lek – podnoszący liczbę komórek krwi.
Dawcą szpiku może być każdy względnie zdrowy człowiek w wieku od 18 do 50 lat.
Wykluczenia to:
  • nowotwory, choroby hematologiczne, choroby immunologiczne,
  • nosiciele wirusa HIV, HBS, HCV (żółtaczki typu B i C),
  • cukrzyca, padaczka, łuszczyca, kiła, choroba Creutzfeldta-Jacoba, postępującą demencja lub zwyrodnieniowa choroba neurologiczna,
  • gąbczaste zwyrodnienie mózgu albo choroby dziedziczne,
  • przeszczepy rogówki, twardówki lub opony twardej,
  • zachowania seksualne należy do grup podwyższonego ryzyka zakażenia poważnymi chorobami, mogącymi przenosić się drogą przetoczenia krwi.
Jeśli dziś jesteś chory, to możesz się zarejestrować za kilka tygodni czy miesięcy!



<< POWRÓT


[ lista | archiwum | szukaj ]