2024.05.14 09:00:00

Konkurs literacki
28.09.2016 (09:06:36)
Zapraszamy do udziału w konkursie literackim pt.: Opowiedz mi bajkę.

Zachęcamy do włączenia wyobraźni i opowiedzenia bajki o Smoku, który żył na terenie dzisiejszej gminy Pawonków 200 mln lat temu.
Regulamin:
1. Organizatorem konkursu jest Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach.
2. Konkurs skierowany jest do dorosłych mieszkańców powiatu lublinieckiego.
3. Konkurs polega na napisaniu opowiadania dla dzieci o dinozaurze - Smoku z Lisowic.
4. Celem konkursu jest:
a) zachęcenie utalentowanych mieszkańców powiatu do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej;
b) powstanie opowiadań dla dzieci o Smoku – pierwszym polskim dinozaurze drapieżnym, znalezionym na terenie naszego powiatu. Wymagania:
a) Uczestnik konkursu ma za zadanie napisać utwór (opowiadanie, historyjkę, bajkę) dla dzieci, którego akcja rozgrywa się na terenie triasowych Lisowic;
b) Utwór nie powinien przekraczać 2 stron A4 wydruku komputerowego;
c) Jeden autor może zgłosić jeden utwór;
d) Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi, wcześniej nie publikowanymi;
e) Prace należy dostarczyć w formie papierowej (wydruk) i elektronicznej (plik PDF);
f) Do pracy w formie papierowej należy dołączyć formularz zgłoszenia wraz z oświadczeniem o prawach autorskich.
6. Prace należy dostarczyć do Biblioteki szkolnej do 28 października br.
Formularz wraz ze szczegółowym regulaminem dostępny jest w Bibliotece szkolnej.
Serdecznie zapraszamy!
nauczyciele - bibliotekarze oraz nauczycielki języka polskiego

DODATKOWE INFORMACJE
Stanowisko paleontologiczne w Lisowicach datowane jest na późny trias. Oznacza to, że zwierzęta, których skamieniałości dzisiaj są tu znajdowane, żyły ponad 200 milionów lat temu.
Poniżej podajemy nazwy kilku z odkrytych tutaj gatunków roślin i zwierząt. Informacje te mogą być przydatne do wykonania pracy.
TRIAS jest najstarszym okresem ery mezozoicznej. Dzieli się na trzy okresy: późny, środkowy i wczesny. Nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza trójdzielny, a wzięła się od trzech charakterystycznych rodzajów skał powstających w tym okresie: czerwonego piaskowca, szarego wapienia przepełnionego muszlami oraz szarych i czerwonych iłów.
ZWIERZĘTA:
dinozaury: Smok wawelski (Smok z Lisowic), Celofyz,
gad ssakokształtny dicynodont,
płazy: cyklotozaur, plagiozaur,
małże,
ryby dwudyszne,
pterozaur
ROŚLINY: iglaki, paprocie, skrzypy, miłorzęby, sagowce.
KRAJOBRAZ: bujna roślinność porastająca obszar wzdłuż triasowej rzeki, jezioro, rzeki, starorzecze, piasek